Ana Sayfa
Duyurular
I. Uluslararası Iv. Ulusal Tıp Kongresi Yapıldı

I. ULUSLARARASI IV. ULUSAL TIP KONGRESİ YAPILDI

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından organize edilen 1. Uluslararası, IV. Ulusal Tıp Kongresi “Geleceğin Tıbbı IV” 20-22 Nisan 2019 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre merkezinde gerçekleştirildi. 

20 Nisan 2019 sabahı gerçekleştirilen açılış töreniyle başlayan Geleceğin Tıbbı-4 Kongresine 1000 e yakın katılım oldu. Bu sene kongrenin başkanlığını Kosova vatandaşı ve Prizren doğumlu SAÜ Tıp Öğrencisi Harika SHUNDO yaptı. SHUNDO konuşmasında;

Sakarya Üniversitesi Tip Fakültesi Tıbbi Araştırma Topluluğu (SAUTTAT) tarafından düzenlenen 1. Uluslararası 4.Ulusal Geleceğin Tıbbı Kongremize hos geldiniz diyerek sözlerine başladı.

Öncelikle Türkiye`nin dört bir yanından ve sayıları fazla olmasa da beş farklı ülkeden misafir ettiğimiz arkadaşlarımıza sahsım ve organizasyon ekibim adına şükranlarımı sunarım dedi. Kongre hazırlıkları süresince bizlerden desteklerini esirgemeyen kıymetli hocalarımıza huzurlarınızda teşekkürü bir borç bilirim dedi.

Kongremize ve bilime destek olarak bize destek olan  ve bu kongrede altın sponsorluğumuzu üstlenen Ziraat Bankasına, 2019 yılını gönüllülük yılı ilan ederek gençlerin proje ve fikirlerini destekleyen Gençlik ve Spor Bakanlığına  ve tüm diğer sponsorlarımıza teşekkür ederim dedi.

Geleceğin Tıbbı Kongresi fakültemiz öğrencileri tarafından 2 yılda bir düzenlenen her seferinde daha güzel olsun diye uğraştığımız değer verdiğimiz bir kongredir.

Kongremizin öncelikli amacı üniversitelerimizde verilen eğtimin yanında en yeni teknolojileri ve en güncel araştırmaları sunarak geleceğe dair donamımızı arttırmaya yönelik teşvik etmektir ve aynı zamanda tıp fakültesi öğrencilerinin etkileşim ve iletişimini arttırmaktır dedi.

Kongremizde birçok branşın geleceğe yönelik çalışmalarını ve Geleceğin Tıbbında bizlere ilham verebilecek yönlerini ele alarak bir bilimsel program oluşturduklarını belirterek hepimize farklı bakış açıları kazandıracak çok değerli hocalarımızın tecrübelerini paylaşacakları konuşmalar düzenlediklerini belirten Harika SHUNDO yeni beceriler katacağını düşündüğümüz atölyeler ve memnun kalacağınızı düşündüğümüz bir sosyal program oluşturduk dedi.

Konuşmasını bir teşekkür ile noktalamak isteyen SHUNDO, 8 aylık süreç boyunca derslerinden kalan tüm zamanlarını bu kongreyi düzenlemek için harcayan ellerinden gelen çabayı gösteren işlerini en iyi şekilde yapan değerli ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum dedi. Biz 132 kişilik geniş bir aileyiz hepsinin isimlerini tek tek sayamasam bile emekleri için hepisine müteşekkirim diyerek herkese iyi bir kongre geçirmesi dilekleriyle sözlerini noktaladı.

Bu sene gerçekleştirilen kongreye özellikle, Türkiye’de Tıp Eğitimi görmekte olan yabancı uyruklu öğrencilerin yoğun katılımları gözlendi. 

Yoğun bir bilimsel programın hazırlanmış olduğu Geleceğin Tıbbı-4 Kongresi, Sakarya Üniversitesi Kültüz ve Kongre Merkezinde sabah 08:00 de kayıt ile başladı. 

Saat 10:15 de resmi açılış törenine, Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, SB SAÜ SEAH Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Akif Çakar, Sakarya Büyük Şehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Uzm. Dr. Aydın Sarı ve İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy  ve öğretim üyeleri yanında ana salonun dolduğu gözlendi.

Sakarya Üniversitesi Rektör YardımcısıProf. Dr. TEMEL GÜRDAL konuşmasında Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesinin Üniversitemizin gözde bölümlerinden biri olduğunu, insan sağlığının her şeyin üzerinde olduğu ve bu amaçla geleceğin doktorlarının yetiştirildiği fakültemizdeki değerli öğrencilerimizin gerçekleştirdikleri ulusal/uluslararası kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundu.   

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan AKDEMİR yaptığı konuşmasında, öğrencilere ve başkan Harika SHUNDO’ya teşekkür ederek başladı. “Ayrıca kongreye destek veren Ziraat Bankası İl Müdürlüğü, Toyota, SASKİ, Bayer firması gibi sponsorlara kurumu ve geleceğin doktorları adına şükranlarımı sunarım” diyerek devam etti.

2013 yılından bu yana 2 yılda bir düzenlenen Geleceğin Tıbbı teması ile düzenlenen bu kongresin SAÜ Tıp Fakültesinin bir markası olduğunu, her sene organizasyon ekiplerinin değişerek tecrübe ve deneyim aktarımın yaşandığını, her sene daha güzel ve kaliteli bir hale geldiğini belirterek şimdi her birisi başka illerde hekimlik mesleğini icra etmekte olan eski kongre başkanları ve ekiplerini yad ederek teşekkür etti. Zor zamanlarda bile bu kongrenin hep düzenlendiğini, bu şekilde hakikaten geleceğin doktorlarını yetiştirdiklerini, gençlerin ne kadar güzel ve başarılı işler yaptıklarını gördüklerini belirtti.

Ülkemize ve insanlığa gelecekte hizmet edecek üstün ahlaki ve insani değerlere sahip, insan sevgisini özümsemiş doktorlar yetiştirmek üzere bu ve benzeri etkinlikleri çok önemsediklerini belirten Akdemir, inşallah daha güzel kongrelerde buluşmak üzere iyi bir kongre dilekleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Ana Salonda Prof. Dr. M. Halil ÖZTÜRK tarafından “Geleceğin Tıbbında Girişimsel Radyoloji” konulu sunumuyla Kongrenin ilk oturumu gerçekleştirildi. Katılımın yüksek olduğu sunumda Prof. Dr. ÖZTÜRK öğrencileri ile gerçekleştirdikleri ilk kongreden bahsederken ogünün şartlarından bugüne gelindiğinde öğrencilerin artık bu tür faaliyetlerde çığır açtıklarını ifade eden Prof. Dr. ÖZTÜRK böyle bir ortamda bulunmaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Kongremize bu yıl Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri A.D. Başkanı Prof. Dr. İsmet KIRKPINAR ile Prof. Dr. Hasan YAZICI Onur Konuğu olarak katıldılar.

Kongrede Cumartesi günü Ana salon haricinde Cep salonlarda da oturumlar gerçekleştirildi. Fuaye alanında öğrenciler tarafından poster sunumlarınında değerlendirildiği etkinlik gün boyu devam etti.

Kongre günü Kültür ve Kongre Merkezi önünde TOYOTA-SA tarafından Hibrit Otomobillerinin de tanıtımı yapıldı. Firma yetkilileri tarafından teknik bilgilerin verilmesinin ardından deneme sürüşleri gerçekleştirildiği etkinliğe çok sayıda öğrenci ve Akademisyenin ilgi gösterdi.

Kongrenin 2. Gününde Atölyeler gerçekleştirildi. 16 Atölyenin gerçekleştirildiği günde öğrenciler Mucizeye Dokunan Eller, Simcase, Hayata Dön!, Genel Bakış, Ölü Muayenesi ve Adli Rapor Yazma, İğnesiz Akupunktur, Hipnoz, Sanal Gerçeklik ve Yapay Zeka, Çocuk İstismarına Yaklaşım, Periferik Yayma ve Gram Boyama, EKG, Medikal İllustrasyon, Kırığa Yaklaşım, Klinik Farmakoloji, UMKE Hayat Kurtarıyor, Cerrahi Sütur ve Düğüm Teknikleri ve Spekulum Takma ve HPV Taraması konu başlıklarında kayıt yaptırdıkları atölyelere katılarak konunun uzmanı akademisyenler tarafından bilgilrendirildiler.

Kongrenin 2. Günü akşamı Sapanca Gölü manzarası eşliğinde ilçenin en köklü tesislerinden biri olan Özkum Restorantta Gala Yemeği gerçekleştirildi. Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki öğretim üyesi hocaların da iştirak ettiği gala gecesinde öğrenciler yollarına ışık tutacak hocaları ile beraber yemek yiyip sohbet ettiler.

Yemek sırasında hem tıp fakültesi öğrencileri ile birlikte Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tarafından  canlı müzik ile katılan kişilerin hoşça vakit geçirmelerini sağladılar. 

Yemeğin ardından bilimsel programda yer alan dereceye girmiş olan sunum ve poster sahiplerine ödülleri takdim edildi. 

5000 liranın dağıtıldığı ödül töreninin ardından öğrenciler açık kürsüde kongreye dair düşüncelerini paylaştılar.

Kongrenin 3. Günü Sosyal etkinlikler gerçekleştirildi. Kongreye katılan öğrenciler program kapsamında Rafting ile Melen Çayı’nın serin sularında Keyifli rafting parkuru ile heyecan dolu güzel tecrübeler ve anılar eşliğinde güzel bir gün geçirme fırsatı yakaladılar.

Rafting heyecanını yaşamak istemeyen öğrenciler ise günlerini Paintball oynayarak adrenalin dolu anlar yaşadılar.